Maviye Özlem ‘Ali İsmail Türemen anısına’

1983 yılında sanat eğitimine başladığım ilk yıldan itibaren okuldaki dört yılım boyunca hocam oldu, Ali İsmail TÜREMEN. Onun çok güçlü sanatçı ve eğitici kişiliğinin ustalığı sayesinde ben ve onun yoğun çalışma temposuna katılabilen herkes çok yol kate i. Form oluşturma gücünü, biçimlendirme yeteneğini çok farklı malzemeler kullanarak ortaya koymuştur. Akrilik, özgün baskı, resim, sulu boya, pastel boya, seramik ve cam, hocamın çok renkli ve yaratıcı gücünü yansıtmada kullandığı tekniklerdir. Mezun olduktan sonraki yıllarda her fırsat bulduğumda okulda, atölyesinde, evinde kendisini ziyaret ederek eşsiz sohbetlerine katılma imkanı bulan şanslı kişilerden oldum. Her daim özel hisse iren güç ve cesaret veren konuşmaları sana a rehberim oldu. Bu muhabbetlerden doğan sergi açma fikri dönem arkadaşlarımı ve beni çok heyecanlandırdı. İlk sergi 2015 yılında D’ART Galeride 3 hocamız Ali İsmail Türemen, Ateş Arcasoy Ve Güngör Güner İle Dönem Arka- daşlarım Sevil Görür, Meltem Yenigün Günaydın, Enver Güner, Sibel Yılmaz Özgüney, Pemra Pi- levneli, Yavuz Pilevneli ve ben gerçekleştirdik. 2016 yılında çok uzun yıllardır planladığım Bursa’daki sanat merkezini açma fırsatı bulduğumda ilk koştuğum kişi o oldu. Son yıllarda aldığı sergi tekli erini reddetmiş olan hocam bana el vermek için açılış sergisini sevgili Berna TÜREMEN ile gerçekleştirerek beni onurlandırmıştır. 3+6= Sonsuzluk adı verdiğimiz buluşma sergilerimizin ikincisini Bursa AKERAMOS Sanat Merkezinde gerçek- leştirdik. Antalya’da açtığımız üçüncü sergi ne yazık ki birlikte açabildiğimiz son sergi oldu. Bir müddet sonra haberini aldığımız sınıf arkadaşımız Meltem Günaydın’nın vefat haberi hepimizi derinde yaraladı. Bir müddet bir birimizi arama gücü dahi bulamadık.

Son yıllarında hocam İstanbul’da büyük sergi- ler gerçekleştirdi. “RAĞMEN MAVİ” ve “İÇİMİN MAVİSİ KAMAŞIYOR”Kendisini ziyaret ettiğim karlı bir kış gününden sonra baharda aldım ölüm haberini. Yaşadığımız olağan üstü şartlar hiç birimize onu uğurlama şansı tanımadı.

Büyük sanatçılar, hocalar yaptıkları ve öğrettikleriyle sonsuza kadar yaşarlar. Nurlarda uyu koca yürekli MAVİ DEV ADAM. Bunlar benim onun ardından dilimden dökülenlerdi. Gerçekten de hocam sanatı ve yetiştirdiği öğrencileri ile yaşıyor. Onsuz geçen bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde yurdun dört bir yanından öğrencileri “MAVİYE ÖZLEM” sergisi ile onu selamlıyorlar.

Aysun Çölbayır Diniz,

Sergi Kuratörü

Sepetim
Alışveriş sepetiniz boş!
Alışverişe Devam Et
0