4 + 6

 

ALİ İSMAİL TÜREMEN

01.05.1942’de İstanbul’da doğdu. 1968 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde profesör olan sanatçı, Temel Sanat Eğitimi Bölümü’nde dersler vermektedir.

AYSUN ÇÖLBAYIR DİNİZ

Seramik, hayata bakış ve kendimi ifade ediş biçimimdir. En büyük esin kaynağım doğa ve Anadolu uygarlıklarıdır. Zıtlıklar, yaşamın birinci varoluş nedenidir ve çalışmalarımda her zaman öne çıkmaktadır.

ENVER GÜNER

1982-1987 yıllarında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan sanatçı, 1993 yılında araştırma görevlisi olarak Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde başladığı akademik kariyerini, Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladığı yüksek lisans ve “Sanatta Yeterlik” programlarıyla sürdürmüştür. 1999 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde devam ettirdiği sanat hayatını, çok sayıda karma ve kişisel sergiyle Antalya’da sürdürmektedir.

ERDİNÇ BAKLA

Uzun yıllar geleneksel Türk çiniciliği konusunda bilimsel çalışmalar yapmış, Orta Asya’da ve İran’da Türk çiniciliğinin kökenlerini araştırmıştır. “Tophane Lüleciliği” ve “İstanbul’un 100 Çini ve Seramik Sanatçısı” adlı kitapları yayımlanmıştır. Son yıllarda Anadolu uygarlıkları üzerine heykel çalışmaları yaparak Hitit, Troya, Çatalhöyük, Göbeklitepe ve İdoller üzerine sergiler açmıştır.

GÜNGÖR GÜNER

1941 İstanbul’da doğdu.   Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümünü bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bursuyla Almanya’da da seramik sanatı ve seramik mühendisliği eğitimi gördü. Almanya’da Wachtersbacher Keramik fabrikasında;
Danimarka’da, Dansk-Design kuruluşunun seramik seksiyonunda serbest tasarımcı olarak çalıştı. Almanya’da yazılı anlaşma sonucu; 11 vazo tasarımı seri üretimde üretilmek üzere Hutschenreuter firması tarafından; komple bir yemek takımı tasarımı Goebel firması tarafından seri üretimde üretilmek üzere satın alındı.

MEHMET YAVUZ PİLEVNELİ

1964 yılında İstanbul’da doğdu.1983 yılında İstanbul Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi’ni bitirdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 1989 yılında İspanya  “İnalco” seramik fabrikasında bir süre çalıştı. Seramik duvar resmi uygulamaları yaptı. 1991  Abidin Dino’nun “Eller” adlı sergisi için seramik heykelciklerin hazırlanmasını üstlendi.

MELTEM YENİGÜN

1965 yılında, İstanbul’da doğdu. 1987’de Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Aynı yıl Serpo Cam Yarışması’nda özgün form çalışması ve çini desenli karo tasarımı ile sergileme aldı. 1990 yılında ilk kişisel sergisini Garanti Bankası Yonca Sanat Galerisi’nde açtı. 2003 yılında “Adreste Bulunamadı” çalışması TRT tarafından seçilerek Ankara, İstanbul ve İzmir’de sergilendi. 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu yarışmada “Kaftana Dokunduk” adlı eseri ile dereceye girdi. 2006 yılında Güney Kore Seramik Bienali’ne davet edildi. 2010 yılında MEB’in düzenlediği İstanbul Başkent Etkinliği’nde “Lalezar” isimli eseri Ayasofya Müzesi’nde sergilendi.

SEVİL GÖRÜR

2006 Capitol ile Güzel Sanatlar iş birliği çerçevesinde “Yaprakların Göçü Projesi”.

2003 Petrol Ofisi ile Güzel Sanatlar iş birliği çerçevesinde “Portre ve Mask” Sergisi.

1989 Yunus Emre Resim Yarışması Ödülü.

SİBEL YILMAZ ÖZGÜNEY

1965 yılında İstanbul’da doğdu. M.Ü.G.S.F. Ana Sanat Dalı Teknoloji Bölümü’nden mezun oldu.  1987-1991 yılları arasında Gorbon Sanat Seramik’te Sanat Koordinatörlüğü Yardımcılığı yaptı. Yabancı dil için gittiği İngiltere’de yerel sanatçılarla çeşitli etkinliklere katıldı. 1994 yılında Türkiye’ye döndükten sonra bir süre prodüksiyon firmalarında sanat yönetmenliği asistanlığı ve sanat yönetmenliği yaptı.

 

 

 

Sepetim
Alışveriş sepetiniz boş!
Alışverişe Devam Et
0